Jak pownno się wykonać wylewki – poradnik

Każdy z procesów budowlanych i wykończeniowych posiada zasady i etapy realizacji, w tym przygotowania i poprawnego wykończenia. Wylewki również wymagają wykonania dodatkowych czynności oraz zachowania zasad, aby efekt był zadowalający.

Pierwszym krokiem jest wybór metody. Mamy do wyboru wylewki tradycyjne (ręczne) lub maszynowe. Głowna różnicą jest czas wykonania. w drugim przypadku mniejszym nakładem czasu i pracy uzyskuję się lepszy efekt. Wylewki są bardziej ubite i lepiej wykończone. Ponadto, jakość mieszanki z mixokretu jest znacznie lepsza niż z betoniarki.

Drugim ważnym elementem jest poprawne przygotowanie przed przystąpieniem do wylewania podsadzki.

Należy pamiętać:

  • kluczowe jest dobranie izolacji odpowiedniej do miejsca wylewki (hydroizolacji  / termoizolacji / izolacji akustycznej),
  • grubość wylewki zależy od zastosowanego materiału,
  • niska temperatura spowalnia wiązanie betonu i jej wystąpienie podczas wiązania może go uszkodzić,
  • stosowanie domieszek umożliwia stosowanie betonu w niższych temperaturach,
  • zbyt wysoka podczas wiązania jest również niekorzystna,
  • w przypadku wylewek ręcznych należy starannie dobrać proporcje mieszanki (w tym dodatków).

 

W przypadku wylewki na ogrzewaniu podłogowym należy pamiętać, aby nie uruchamiać instalacji zbyt wcześnie oraz stosować wygrzewanie stopniowe.

 

Wylany podkład musi zostać starannie wyrównany i wygładzony co ograniczy lub wyeliminuje późniejszy koszt stosowania wylewek samo-wyrównujących. Do zacierania stosuję się zacieraczki mechaniczne spalinowe lub elektryczne.  Dodatkowo – zacieraczki umożliwiają wcieranie środków konserwujących i utwardzających w powierzchnie oraz jej polerowanie i szlifowanie.